Dnes je 24.7.2024, meniny má meniny a oddychuje 45 ľudí

Vtipné texty - náhľady

Vtipné obrázky

Vtipné texty

Téma: Na zamyslenie

Dopredu
Zoznam
Jedného dňa požiadala učiteľka svojich študentov, aby spravili menný zoznam svojich spolužiakov v triede na dva čisté hárky papiera a medzi jednotlivými menami nechali priestor.
Potom ich požiadala rozmyslieť si tú najkrajšiu vec, ktorú môžu jeden o druhom povedať a zapísať ju k danému menu. Zamyslenie im zobralo zvyšok hodiny a pri odchode z triedy každý študent odovzdal svoje zapísané papiere.
V najbližšiu sobotu učiteľka spísala zoznam vecí, ktoré študenti napísali jeden o druhom na individuálny hárok papiera každému jednotlivo.
V pondelok odovzdala každému jeho alebo jej zoznam. Krátko nato sa celá trieda usmievala. "To naozaj?" počula šepkať z tej či onej strany. "Nikdy som si nemyslel, že niečo pre niekoho znamenám.." boli časté komentáre.
Nik z triedy viac nespomenul tieto zoznamy vzájomných charakteristík a názorov. Učiteľka sa nikdy nedozvedela, či to ešte medzi sebou preberali, alebo či sa o tom rozprávali so svojimi rodičmi... Ale na tom nezáležalo. Toto cvičenie splnilo svoj účel. Študenti boli šťastní sami zo seba a tiež jeden z druhého. A život každého jedného plynul ďalej.
Niekoľko rokov neskôr bol jeden z týchto študentov zabitý vo Vietname a na pohrebe tohto výnimočného človeka, kedysi študenta sa zúčastnila aj jeho vtedajšia učiteľka. Ešte nikdy predtým nevidela vojaka v armádnej rakve. Svojho študenta dlhé roky nevidela, bol z neho krásny dospelý muž.
Kostol bol preplnený jeho priateľmi a známymi. Všetci tí, ktorí ho milovali, jeden za druhým posledný krát kráčali k jeho truhle. Pani učiteľka bola posledná, aby zomrelému vzdala úctu. Ako tam tak stála, jeden z vojakov, ktorí niesli truhlu, pristúpil k nej a opýtal sa:
"Boli ste Markovou učiteľkou matematiky?" Pani učiteľka prikývla "áno". Nato vojak reagoval: "Mark o vás veľa rozprával."
Po pohrebe, sa väčšina Markových bývalých spolužiakov zišla na kare. Markovi rodičia tam boli tiež a čakali na príležitosť porozprávať sa s jeho bývalou učiteľkou.
"Chceli sme vám niečo ukázať", povedal Markov otec vyťahujúc z vrecka svoju peňaženku. "Toto našli u Marka, keď bol zabitý. Mysleli sme, že by ste to mohla spoznať."
Z priehradky opatrne vytiahol dva ošúchané kusy kancelárskeho papiera. Na prvý pohľad bolo zrejmé, že boli skladané a otvárané nespočetne veľa krát. Pani učiteľka, bez toho, že by sa potrebovala bližšie pozrieť, vedela, že sú to papiere, na ktoré ona spísala všetky dobré veci a vlastnosti, ktoré o ňom jeho spolužiaci napísali.
"Nesmierne vám ďakujeme za to, že ste toto urobili", povedala trasúcim sa hlasom Markova mama. "Ako vidíte, Mark si to veľmi vážil."
Ostatní prítomní spolužiaci sa pomaly zhromaždili okolo. Charlie sa hanblivo usmieval, a potom bojazlivo povedal: "Ja mám svoj zoznam stále odložený doma vo vrchnom šuplíku pracovného stola."
Chuckova manželka sa pridala: "Chuck ma požiadal, aby som jeho zoznam vložila do nášho svadobného albumu."
"Ja mám môj tiež odložený!", vykríkla Marilyn, "Vo svojom diári."
Potom Vicki, ďalšia spolužiačka, siahla do svojho vrecka, vybrala peňaženku a vytiahla svoj ošúchaný zoznam. "Nosím ho so sebou vždy a všade.", povedala a bez mihnutia oka a najmenšieho zaváhania pokračovala: "Myslím, že každý jeden z nás si svoj zoznam starostlivo uchoval."
Nato si už pani učiteľka musela v slzách sadnúť. Plakala pre Marka. Plakala pre všetkých jeho priateľov, ktorí už nikdy nebudú mať možnosť ho vidieť.
Naše existenčné zaťaženie je tak silné, že zabúdame na skutočnosť, že život raz skončí. A my netušíme, kedy ten deň príde.
Preto povedz, prosím, ľudom, ktorých miluješ, že ich miluješ. Daj im najavo, že Ti na nich záleží, že sú pre Teba výnimoční a dôležití. Vyjadri to, než bude príliš neskoro.
Jeden zo spôsobov, ako to urobiť, je aj ten, že pošleš tento príbeh ďalej. Ak to neurobíš, nestane sa vôbec nič, no Ty stratíš ďalšiu nádhernú príležitosť urobiť niečo krásne a dôležité.
Ak si dostal túto správu, je to preto, že niekomu na Tebe záleží a to znamená, že pravdepodobne aj Tebe záleží aspoň na niekom...
Ak si príliš zaneprázdnený, odtrhnúť si pár minút práve teraz a poslať tieto slová ďalej, zamysli sa, je to po prvý krát, čo neurobíš detail, aby si posilnil, možno zmenil svoje vzťahy?
Čím viac ľudom to pošleš, tým viac sa priblížiš k tým, na ktorých Ti záleží.
Pamätaj, žneš to, čo sadíš. Čo vložíš do životov iných, sa vráti do toho Tvojho.
Ohodnoť!
MizernéSlabéPriemernéDobréVynikajúce
Dopredu
Poslať mailom
Pridať na Facebook
Kód do vašej stránky, blogu
Vytlačiť
Pridať obsah

Warning: Undefined array key "mail_odoslany" in /data/5/d/5d4f4a99-d0e5-4416-a644-114380d5ad76/oddych.sk/web/pages/jadro.php on line 467

Poslať mailom

  
  

Pridať obsah

Téma: Súbor:

Odoslaním obsahu potvrdzujem, že pridávam len svoje vlastné diela alebo diela nechránené autorským právom.Komentáre